نباید جا زد (مصاحبه)

نوشته شده در نوشته شده در مقالات, نکات آموزشی

- خودتونو معرفی کنید و از مدرک زبانتون برامون بگین.

بهنام یزدان­ خو هستم، فارغ­ التحصیل کارشناسی مهندسی مکانیک از دانشگاه امیرکبیر و دانشجوی کارشناسی ارشد مهندسی پزشکی گرایش بیومکانیک دانشگاه علم و صنعت. سال 2014 مدرک آیلتس با نمره 8.5 گرفتم.

- از کی زبان رو شروع کردید؟ با علاقه بود یا از روی اجبار و اصرار؟

زبان رو به صورت غیرحرفه ­ای و البته غیرمداوم از حدود 10 سالگی شروع کردم، که طبیعتاً در اون سن به خواست خانواده بود. اما به صورت حرفه­ ای و برای امتحان آیلتس از حدود بهار سال 2014 خوندم که از روی علاقه بود.

-از کی واقعا به زبان علاقه مند شدین؟

از بعد از دوران دبیرستان، یعنی حدود 19 سالگی.

-زبان در چه موارد زندگی شما کاربرد داره؟

مهم­ترین کاربردش برای من در کار دانشگاهیه. خوندن مقالات علمی و اطلاع از کارهای علمی روز دنیا در مقطع تحصیلات تکمیلی بسیار مهمه. اما در کارهای روزمره مثل دنبال کردن اخبار از منابع بین­ المللی یا استفاده از امکانات مختلف در اینترنت هم برام کاربرد داره.

-چه چیزی سختی های یادگیری زبان رو برای شما راحت کرده؟

علاقه و انگیزه در یادگیری زبان.

-از زبان خوندن به جز خود زبان چی یاد گرفتی؟

داشتن پشتکار برای رسیدن به هدف و تمرین و ممارست زیاد برای تسلط به هر مهارت یا کار.

-سبک خاصی در یادگیری داشتی که به بقیه پیشنهاد بدین؟

سبک خاص که نه، مهم­ترین نکته تمرین زیاد و پیوسته هست. البته این هم مهمه که در هیچ قسمت از مسیر در صورت درست پیش نرفتن برنامه نباید جا زد.

-بیشتر تسلطتون توی چه بخشی از زبانه؟ چطور بهش دست پیدا کردین؟

اصولاً برای گرفتن نتیجه مناسب باید تسلط در همه بخش­ها تقریباً به یک اندازه باشه. اما احساس می­ کنم خودم اون زمان روی Speaking کمی بیشتر تسلط داشتم (البته همون زمان نه الان!). دلیلش هم شاید علاقه خودم به این بخش و تمرین زیاد بود. البته یک استاد بسیار مسلط و سخت­گیر هم داشتم که بسیار مؤثر بود در این امر.

-توی اون بخش هایی که قوی تر هستین چه تمرین هایی رو به زبان آموزان توصیه می کنید؟

چون Speaking در آیلتس به صورت رو در رو با آزمون­ گیرنده انجام می­شه، به نظرم اگر زبان­ آموزان تمرین­های Speaking رو با یک نفر (ترجیحاً مسلط به زبان) انجام بدن تأثیر زیادی خواهد داشت.

-از کی به فکر مدرک آیلتس یا تافل افتادین؟ چرا؟

من برای ارشد قصد اپلای داشتم و تقریباً از یک سال قبل از این که امتحان بدم به فکر مدرک بودم. البته درنهایت شرایط طوری پیش رفت که برای ارشد موندنی شدم در ایران.

-چرا بین آیلتس و تافل، آیلتس رو انتخاب کردین؟

دلیل خاصی نداشت. درحقیقت منابع لازم و مناسب برای آیلتس بیشتر در دسترسم بود. اما به­طور کلی تفاوت زیادی بین این دو امتحان نیست، هر دو سطح زبان داوطلب رو به یک اندازه می­سنجن.

-الان زبان دیگه ای هم بلدین؟

متأسفانه خیر.

-توصیه تون برای آزمون آیلتس چیه؟

برنامه ­ریزی دقیق و تلاش زیاد به نظر من از همه چی مهم­تره. نکته مهم دیگه اینه که زبان رو باید برای یادگیری خود زبان خوند، نه برای نمره امتحان. البته مطالعه باید به سبک امتحان باشه، اما این دیدگاه هم یادگیری زبان رو به دنبال داره هم نمره خوب امتحان.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *