من همیشه سعی کردم از زبان لذت ببرم (مصاحبه)

نوشته شده در نوشته شده در مقالات, نکات آموزشی

لطفا ابتدا خودتو معرفی کن و از مدرک زبانت برامون بگو.

حسام رمضانی هستم، همچنان زبان آموز! آیلستم رو 8.0 شدم و این ریز نمراتمه :

لیسنینگ 8.5

ریدینگ 8.5

رایتینگ 7.5

اسپیکینگ 7.0

زبان رو از چند سالگی شروع کردی؟ با علاقه بود یا از روی اجبار و اصرار والدین؟

توی چهارده سالگی اولین دوره ی زبانم رو شروع کردم. علاقه ی خودم بود، بخصوص الگوم برادرم بود که به انگلیسی خیلی مسلط بود.

از کی به زبان واقعا علاقه پیدا کردی؟

تقریبا ترم سومی بود که میرفتم کلاس. از اول علاقه داشتم، ولی بیشتر فضای کلاس رو دوست داشتم تا خود زبان رو. ترم سوم زمانی بود که تازه شروع کردم به موسیقی های غیر ایرانی گوش کردن، و همین قضیه انگیزه ای شد برای اینکه خودآموزی کنم و ازینجا به بعد از تمام هم کلاسی هام جلو افتادم. بعد کم کم کتاب های داستان ساده شده وارد شد و قضیه خودبخود پیش رفت.

زبان در چه موارد زندگی شما کاربرد داره؟

خیلی خیلی زیاد. روزی نیست که من از زبان استفاده نکنم. اینترنت، مقالات، موسیقی، فیلم، سریال . . . تقریبا هرچیزی که فکرش رو بکنید.

چه چیزی سختی های یادگیری زبان رو برای شما راحت کرده؟

به نظر من اولین چیز درک اهمیت زبانه و بعد از اون متعاقبا لذت بردن از یادگیری زبان. تمام منابع با ارزش، توی هر گرایشی، به زبان انگلیسیه. تا زمانی که آدم ویکیپدیای انگلیسی رو خوب بررسی نکرده باشه نمیدونه چقدر ویکیپدیای فارسی و سایر منابع غیر انگلیسی محدوده. زمانی که شعر یک موسیقی رو به زبان اصلی گوش می کنید، یا یک سریال رو به زبان اصلی می بینید، اون موقع متوجه می شید که چقدر ترجمه می تونه به اصل موضوع آسیب بزنه، یا باعث کج فهمی بشه. به علاوه بیان بسیاری از مسائل از یک زبان به زبان دیگه ممکنه خیلی مشکل باشه و باعث حذف ظرافت های معنایی بشه.

از زبان خوندن، بجز خود زبان چی یادگرفتی؟

اهمیت این قسمت، شاید از خود زبان یاد گرفتن بیشتر باشه. با یاد گرفتن یک زبان جدید، آدم  فرهنگ بخشی از جهان رو بهتر درک می کنه، ایده های جدید و متفاوت رو بی تعصب تر بررسی می کنه و زمینه ای برای خلاقیت بیشترش فراهم می کنه.

سبک خاصی در یادگیری داشتی که به بقیه پیشنهاد بدی؟

من همیشه سعی کردم از زبان لذت ببرم، همین مسئله باعث شده تا هرچیزی رو یاد دارم در قسمت های مختلف زندگیم به کار ببرم. به عنوان مثال، برای ریدینگ روزی نیست که من از ویکیپدیا چیزی نخونم. مهم نیست این موضوع چی باشه- شاید راجع به یک فوتبالیست یا یک نظریه ی فلسفی باشه- مهم اینه که بطور فعال از دانسته هام استفاده می کنم و از همین طریق چیزهای جدید یاد می گیرم. همینطور خوندن کتاب های درسی از روی مراجع زبان اصلی خیلی کمکم کرده.

بیشتر تسلطت توی چه بخشی از زبانه؟ چطور بهش دست پیدا کردی؟

فکر می کنم Listening و Speaking باشه. در واقع مهارت ها ارتباط نزدیکی باهم دارن. مثلا کسی که مهارت گفتاری مناسبی داشته باشه، ایده ی کافی برای نوشتار هم داره. اما در مورد Listening، بیشتر از هرچیز سریال ها رو توصیه می کنم، و از همه مهمتر سریال Friends رو. بخاطر علاقه ای که خودم به این سریال داشتم، بارها و بارها دیدمش، و جالب اینجاست که از زیرنویس انگلیسی استفاده می کردم، اما زمانی که قرار شد آیلتس بدم متوجه شدم دیدن فرندز خودبخود Listening رو تقویت کرده ( این خودش یک مثاله از کاربرد زبان، و لذت بردن ازش 😀 )

  • چقدر کلاس های زبان موجود در سطح شهر رو مفید می دونی؟

فوق العاده زیاد. در واقع آیلتس آزمونیه که سعیش بر تخمین واقعی سطح زبان شرکت کننده است. درسته که بازهم یک امتحانه و با بعضی فنون میشه بعضی چیزها رو درست جواب داد، ولی نمرات خوب با این روش ها بدست نمیان. توصیه من پیوسته کلاس رفتنه، و اگر بتونید تا پایان FCE  کلاس برید نتیجه ی فوق العاده ای خواهید گرفت.

چرا بین آیلتس و تافل، آیلتس رو انتخاب کردی؟

من ساختار هردو امتحان رو خیلی دقیق بررسی کردم و حس کردم آیلتس برای من مناسب تره. تنوع سوالات بیشتره، معنی مستقیم کلمات پرسیده نمی شه، اسپیکینگ با مصاحبه گر انجام می شه و رایتینگ رو باید روی کاغذ نوشت. از طرف دیگه، لهجه ی لیسنینگ بریتیش هست، چیزی که خیلی ها رو میترسونه، اما اگر چند مکالمه ی بریتیش رو گوش کنید، می بینید که درکش از لهجه ی آمریکایی ساده تر هست، و در عین حال زیبایی خاص خودش رو داره.

توصیه تون برای آزمون آیلتس چیه؟

برای تخمین سطح، می تونید یک کتاب تست رو از قسمت آخر این متن انتخاب کنید و چندتا تست رو با زمان بندی دقیق بزنید. در صورتی که در هریک از بخش ها زیر 6.0 کسب کردید به این معنیه که تو این قسمت ها کمبود اطلاعات دارید، اما در صورتی که بالای 6.0 بودید باید روی مهارت ها کار کنید.

در مورد اسپیکینگ، حتما از مکالمات آخر کتاب های تست استفاده کنید، به سوالات جواب بدید، صداتون رو ضبط کنید و بعد دقیق بررسی کنید. اگر خودتون متوجه اشتباهاتتون نمیشید می تونید از کمک یک دوست استفاده کنید. در ضمن نگران لهجه نباشید. بیشتر تمرکزتون رو روی ساختار و ایده پردازی بزارید. موضوعات اسپیکینگ معمولا مسائل هر روزه نیستند و احتمال خیلی کمی وجود داره که موضوع مورد علاقه شما باشن ! در مورد ساختار، خیلی بهتره که مقدمه، بسط و خاتمه رعایت بشه. خیلی تند یا خیلی آهسته صحبت نکنید و سعی کنید ارتباط چشمی با مصاحبه گر رو حفظ کنید.

در ارتباط با ریدینگ، سوالات رو به سرعت بخونید و بعد سراغ خوندن متن ها برید. سعی کنید زمان رو به درستی تنظیم کنید، چون ریدینگ ها به تدریج سخت تر شده و متن پایانیِ سوم، بیشترین سوالات رو هم در بر می گیره. توصیه من 10 دقیقه برای ریدینگ اول، 20 برای ریدینگ دوم و 30 دقیقه برای متن آخر هست.

برای رایتینگ، باید بسیار بنویسید. می تونید متن های نوشته شده کتاب ها رو بررسی کنید تا ببینید چه چیزهایی امتیازآوره. همون ابتدا موضعتون رو نسب به موضوع انتخاب کنید و به هیچ عنوان عبارت های دهن پُرکن رو حفظ و استفاده نکنید. یادتون باشه یک دستیِ متن باید رعایت بشه. مهم ترین مسئله، بسط و گسترش هر ایده ایه که در ارتباط با موضوع اصلی ذکر می کنید. مثلا اگر در مورد جنگ می نویسید، بجای ذکر مسائل متععد، سه مسئله مثل خرابی های به بار آمده ( جهت گیری مخالف )، کشتارها ( مخالف ) و پیشرفت های علمی ( موافق ) رو ذکر کنید. اینجا هم ساختار مقدمه، بسط و گسترش و نتیجه گیری ( جمع بندی یا خاتمه ) بسیار مهمه. تمرین کنید تا با محدودیت حداقل میزان کلمات اشنا بشید و نه بیشتر و نه خیلی کمتر ازون بنویسید. حتما 5 دقیقه پایانی رو به بررسی و بازخوانی متنتون اختصاص بدین. در این مورد کلاس رفتن هم می تونه مفید باشه.

برای لیسنینگ، در تمام مراحل تمرکزتون رو حفظ کنید. قبل از شروع هر لیسنینگ یک فرصت کوتاه دارید، که ازش برای خوندن سریع سوال ها استفاده کنید. سعی کنید تمام صحبت ها رو متوجه بشید بجای اینکه فقط دنبال جواب بگردید.

در پایان توصیه می کنم زمان تمرین، چند تست لیسنینگ رو پشت سرهم  و چند ریدینگ رو هم پشت سر هم بزنید.

چه کتاب هایی رو پیشنهاد می کنین؟

از بین کتاب های زیادی که دیدم، Focus on IELTS یکی از مهم ترین هاست و بعد از اون IELTS Plus هم کتاب خوبیه. کتاب Practical English Usag کتابیه که هر زبان اموزی باید داشته باشه. برای فعل های چند قسمتی می تونید از کتاب Phrasal Verbs in Use استفاده کنید. از بین نرم افزارهای موبایل هم  Memrise رو توصیه می کنم، که می تونین به سایتش هم مراجعه کنین: memrise.com . دقت کنید که یک دوره ی 9 جلدی تست های دوره های پیش وجود داره، که توسط کمبریج منتشر شده و جلد بنفش داره. این تست ها بسیار ساده هستن و مشابه شون توی امتحان اصلی نمیاد. امیدوارم در امتحانتون موفق باشید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *