مزایای آموزش مجازی

نوشته شده در نوشته شده در مقالات, نکات آموزشی

آموزش مجازی و آنلاین پس از گسترش اینترنت و افزایش نفوذ آن این میان مردم، کاربرد و اهمیت زیادی پیدا کرده است. سازمان ها و علاقه مندان زیادی برای استفاده از آموزش مجازی تمایل پیدا کردند و این مقوله تبدیل به یک حوزه رو به رشد گشته اشت.

آموزش مجازی چیست؟

آموزش الکترونیک که ترجمه واژه E-Learning است [گاه با نام آموزش مجازی Virtual Learning نیز شناخته می شود] به نوعی از آموزش اطلاق می شود که بخش اصلی آن به صورت الکترونیکی و با استفاده از بسترهای الکترونیکی و کامپیوتری انجام می شود و مدرس و دانش آموز به صورت فیزیکی و همزمان در یک کلاس درس حضور ندارند و محتوای آموزشی با استفاده از روش های الکترونیکی به دانشجو می رسد.

مزایای آموزش مجازی

آموزش مجازی دارای مزایا و فواید زیادی برای علاقه مندان است که در ادامه به آنها اشاره می شود:

1- عدم نیاز به حضور فیزیکی و رفت و آمد: در سیستم آموزش مجازی، چون استاد و دانشجو با استفاده از بسترهای الکترونیکی با هم ارتباط دارند لزومی به حضور فیزیکی همزمان استاد و دانشجو در یک زمان و مکان خاص نیست. این امر هزینه رفت و آمد و حضور را برای دانشجو و استاد از بین می برد و باعث می شود افرادی که مشغله کاری زیاد دارند بتوانند در ساعات فراعت خود از این آموزش استفاده کنند.

2- هزینه به نسبت کمتر: هزینه تولید محتوای آموزش مجازی کمتر از حضوری است و علاوه بر این، مخاطبان هر بخش از آموزش مجازی را می توان زیاد نمود تا هزینه های آن کم شود. بعد از ایجاد محتوای آموزشی نیز می توان این محتوا را چند بار استفاده کرد و هزینه ها را کاهش داد. آموزش الکترونیکی امکان استفاده از محتوای آموزشی را برای تعداد بیشتری از جامعه فراهم می کند (Economic of scale).

3- تنظیم سرعت یادگیری: در اغلب مدل های آموزش الکترونیکی می توان سرعت فراگیری مطالب را کاهش و یا افزایش دهد و از انعطاف پذیری آن استفاده کند.

4- آموزش محتوای مورد نیاز: علاقه مندان دوره های آموزش مجازی می توانند بر روی آنچه نیاز دارند و می خواهند یاد بگیرند تمرکز کنند و از تکرار آنچه می دانند بپرهیزند. با این نکته و توجه به این امر که در آموزش مجازی مخاطب محور یادگیری است، سرعت یادگیری افزایش می یابد. علاوه بر این اتلاف زمانی در دوره های آموزش مجازی به علت عدم نیاز به حضور فیزیکی خیلی کم است.

5- جلوه های بصری و شنیداری: اکثر محتوای آموزش مجازی به روش های جدید و جذاب شنیداری و دیداری ساخته می شود و از کسل کنندگی و یکنواختی کتاب های کاغذی دیگر خبری نیست.

6- به روز بودن محتوا: سرعت عرضه و تولید محتوا در فضای الکترونیک نسبت به محتوای فیزیکی، بسیار بیشتر است و سریع می توان محتوای جدید را به دانش آموزان عرضه کرد. این باعث شده برای برخی حوزه ها که محتوای آموزشی مدام عوض می شود دیگر استفاده از محتوای چاپی و فیزیکی هیچ توجیهی نداشته باشد.

7- افزایش کیفیت آموزش: استفاده از محتوای بصری و چندرسانه ای باعث درگیر شدن حواس مختلف مخاطب شده و کمک می کند محتوای آموزش تا زمان بیشتری در ذهنش ثبت شود؛ حال آنکه محتوای یکنواخت کتاب ها و جزوات آموزشی بسیار فرار است و به سرعت از ذهن مخاطب پاک می شود.

8- رعایت عدالت آموزشی: با استفاده از آموزش الکترونیک و کاهش هزینه ها و همچنین برقرار شدن امکان استفاده از آموزش برای کاربران مناطق دوردست و محروم، عدالت و برابری آموزشی ایجاد می شود.

9- مطالعه مجدد و چندباره: هر شخص به هر تعداد باری که بخواهد می تواند از محتوای آموزشی استفاده کند و آن را مجددا مرور کند.

10- استفاده از جدیدترین متدها: در آموزش الکترونیکی همواره از به روزترین روش های آموزشی برای انتقال محتوا به مخاطب استفاده می شود ولی آموزش کلاسیک در استفاده از روش های جدید آموزش ناتوان است.

11- امکان استفاده از محتوا در هر مکان و زمان: برای استفاده از محتوای آموزش آنلاین نیازی به حضور در محل خاصی نیست و می توان از هر جا با استفاده از یک رایانه و اینترنت در کلاس حضور یافت.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *