نکاتی که در یادگیری زبان باید بدانیم

نوشته شده در نوشته شده در مقالات, نکات آموزشی

با نکاتی که در این مطلب می خوانید می توانید به خوبی یادگیری هر زبانی را آغاز کنید و با تمرین و ممارست و رعایت نکات زیر به بالاترین سطح برسید.

ذهن خود را كاملا آماده كنيد: برخي معتقدند كه يادگيري زبان جديد، الزاما نياز به كلاس رفتن دارد. این افراد با اين تصور اشتباه هم وقت و هم سرمايه‌ي خود را تلف كرده و در آخر نيز حتي قادر به ساختن جملات ساده نخواهند بود. بايد با قدرت تجسم، خود را در شرايطي ببينيد كه گويي كاملا به زبان مورد نظر تسلط داريد و خود را در حال مكالمه با زبان دوم ببينيد.
شرايط را بپذيريد و قبول كنيد كه در يادگيری زبان جديد با سختی ‌هایی مواجه خواهيد شد. هدف ‌گذاری كنيد و كاملا مطمئن باشيد كه در كمتر از شش ماه به راحتي به زبان مورد نظر مسلط خواهيد شد. تغيير باور‌های غلط، اولين قدم براي يادگيري يك زبان جديد مي‌باشد و همان ‌طور كه مي ‌دانيد هميشه اولين قدم، مهم ترين قدم است.

واقع بین باشید: برای شروع، هدفی ساده و قابل اجرا در نظر بگیرید تا اجرایش برایتان سخت نباشد. یک مترجم زبان توصیه می کند ۵۰ لغت از زبان مورد نظر را انتخاب کرده و آنها را برای صحبت کردن روزمره با مردم به کار ببرید. بعد از آن به تدریج سراغ گرامر و دستور زبان بروید.

بهترين راه يادگيري لغات و اصطلاحات، استفاده از فلش‌ كارت‌ است: البته استفاده از فلش ‌كارت‌هاي معمولی ممكن است گاهي باعث سردرگمي شما شود ولي با يك نرم‌ افزار هوشند فلش كارت مانند انكی، كار شما راحت ‌تر خواهد بود.
البته فقط يادگيری واژگان به تنهایی كاربردي نمی باشد. بهتر است لغات را در اصطلاحات يا جملات كوتاه و ساده بیاموزید كه ذهن شما با ساختار زبان مورد نظر نيز بيشتر آشنا شود.

یادگیری زبان را در زندگی خود بگنجانید: Elisabeth Buffard با توجه به سابقه و تجربه بیست و هفت ساله اش، مداومت و پیگیری را عامل برتری دانشجویان موفق نسبت به دیگران می داند. روشی را برای یادگیری پیدا کنید که در شرایط خاص عاطفی، بیماری و خستگی نیز توانایی پیگیری آن را داشته باشید.

اول گوش بدهيد بعد صحبت كنيد: مانند نوزادان كه يك سال اول زندگي را صرف گوش‌دادن و بعد شروع به صحبت کردن می کنند، شما نيز براي صحبت به زبان مورد نظر عجله نكنيد. يكي از معايب كلاس‌هاي زبان اين است كه زبان‌آموز را مجبور به تكلم در چند جلسه‌ ابتدايي می ‌كنند.

خانه را به محل یادگیری زبان مورد نظر تبدیل کنید: هر چقدر بیشتر زبان مورد نظر را در جریان زندگی روزمره خود وارد کنید، ذهنتان بیشتر آن را به عنوان امری مفید که ارزش دارد، در نظر می گیرد. Olga Dmitrochenkova مترجم روس، توصیه می کند از هر موقعیتی برای روبرو شدن با زبان جدید استفاده کنید. بر روی هرچیز برچسبی به زبان مورد نظر بزنید، حتی کتاب کودکان را که به آن زبان نوشته شده است بخوانید.

اجازه دهید تکنولوژی به یاریتان بیاید: Dmitrochenkova ایده جالبی دارد: «راه های جالب مثل عوض کردن زبان موبایلتان کمک می کند کلمات جدیدی را بیاموزید». همینطور عوض کردن زبان مرورگر یا حتی سیستم عامل و یا پیدا کردن دوره های منسجم آموزش زبان که به صورت آنلاین برگزار می شوند، می تواند موثر باشد. Els De Keyser مترجم زبان آلمانی، نرم افزار Duolinguo را به دلیل طراحی سرگرم کننده اش برای یادگیری دستور زبان و فلش کارتهای هوشمند Anki را برای حفظ لغات مناسب می داند.

دوستان جدید بیابید: کلید یادگیری زبان جدید «تعامل» است. برقراری ارتباط با دیگران به شما می آموزد چگونه به جای آنکه قبل از گفتن هر جمله آن را در ذهن خود به زبان مورد نظر برگردانید، روان و بدون وقفه بیانش کنید. در اطرافتان افرادی را بیابید که زبان مادریشان همانی است که شما قصد یاد گرفتنش را دارید، و یا دوستان خارجی بیابید که بتوانند از طریق ایمیل یا شما در ارتباط باشند.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *