افزایش مهارت Listening

نوشته شده در نوشته شده در مقالات, نکات آموزشی

برای تقویت Listening در هر زبانی می بایست نکاتی را برای سرعت گرفتن و آسان شدن کار آموخت. سپس به دنبال راه های مختلف برای تقویت گوش خود در زبان مورد نظر رفت.

- قبل از هر چیز، خود را مانند کودکی در نظر بگیرید که تازه به دنیا آمده است. کودکان قبل از اینکه قادر به صحبت کردن باشند فقط گوش می کنند؛ شما نیز باید وقت زیادی را صرف گوش دادن کنید . انتظار نداشته باشید که درمدت کوتاهی بتوانید مهارت کامل را کسب کنید. کودک برای اینکه شروع به حرف زدن کند زمان زیادی را منحصرا به شنیدن گذرانده است، پس شما نیز باید همانطور صبور و ساعی باشید.

- در ابتدای کار، به مکالمات کوتاه و ساده انگلیسی گوش دهید. کم کم که بر مهارت شما افزوده می شود، طول مکالمه و میزان دشواری کلمات را افزایش دهید (در اینجا سخنرانی ها، کنفرانس ها که در آنها کلمات و عبارات آکادمیک و مرسوم تری دیده می شود برای شما مفید است).

- تمرین Listening را به طور منظم انجام دهید تا به صداها و کلمات عادت کنید.

- سعی کنید چیزی که گوینده می خواهد در لحظه بعد بگوید حدس بزنید، چون در این صورت شما یک شنونده فعال خواهید بود. گاهی لازم است خود را جای گوینده قرار دهید، لذا به راحتی می توانید پیام را درک کنید.

- زمانی که خود را آماده صحبت کردن با زبان دوم یافتید، با گروهی از دوستان، آغاز به گفتگو در مورد موضوعات دلخواه نمایید. سعی کنید نقش مورد نظر را بازی کنید و برای رساندن منظور خود به دوستان و یا درک آنچه آنها می گویند، از زبان مادری استفاده نکنید.

- در هر یک از مراحل یادگیری، بیشتر به مطالبی گوش کنید که لذت بخش بوده و یا اطلاعاتی از قبل در مورد آن دارید، به این ترتیب شما می توانید بدون کسالت، مطالب انگلیسی را به مدت طولانی گوش کنید.

- به موضوعات متنوعی شامل اخبار، فیلم، آهنگ، مستند، سخنرانی و ... در شکل های مختلف (رسمی و غیر رسمی) گوش فرا دهید. در نتیجه، توانایی شما در ایجاد ارتباط در موقعیت های مختلف زندگی تان قوی تر خواهد شد.

- در گفتگوهایی حضوری، به ارتباط غیر کلامی مخاطب از جمله حرکت دست و حالات صورت و یا ارتباط چشمی به خوبی توجه کنید.

- اگر معنی کلمات یا عباراتی را نمی دانید با در نظر گرفتن مفهوم کلی آنچه به آن گوش می دهید می توانید آن را حدس زده و ابهامات موجود را به سادگی رفع کنید.

مراحل یادگیری مهارت Listening

1- با لهجه بریتیش/آمریکایی آشنا شوید: کلیدی ترین عامل در بالا بردن مهارت listening افزایش میزان آشنایی با تلفظ واژگان زبان انگلیسی و لهجه انگلیسی زبان هاست. همیشه سعی کنید واژه هایی که می شنوید را همراه گویش (pronunciation) درست آن ها بیاموزید، در غیر این صورت Listening شما پیشرفت چندانی نخواهد کرد.
میزان آشنایی فرد با تلفظ واژگان به میزان تماس و تمرین در هفته بستگی دارد (کوچکترین واحد برنامه ریزی هفته است) و هرچه زمان بیشتری را صرف تمرین و آموختن کنید، بازده بالاتری خواهید داشت. تمرین افزایش سطح Listening شما باید برنامه شما برای بلند مدت باشد، نه یک برنامه فشرده. ممکن است با چنین برنامه هایی بتوانید به یک نمره خاص از آیلتس یا تافل دست یابید ولی قطعا در محیط انگلیسی زبان با چالش های بزرگی روبرو خواهید شد.

2- دایره لغات خود را افزایش دهید: برای Listening قوی نیازمند دانستن چندین هزار واژه پایه زبان انگلیسی هستید (حدودا ۵ تا ۱۰ هزار واژه).

برای عمل کردن به دو مورد فوق موارد ذیل را برای تمرین توصیه می کنیم:

الف. کمک گرفتن از اساتید ماهر زبان انگلیسی: هیچ چیز مثل کار کردن با یک استاد حرفه ای نمی تواند سطح شخص را افزایش دهد. البته این استاد ها زیاد نیستند، همچنین کمک گرفتن از آن ها نیازمند پرداخت هزینه است. منظور از استاد حرفه ای آیلتس/تافل، نفرات نخست در این حوزه آموزشی با بیش از ۵ سال تجربه کاری و مدرک تحصیلی از کشورهای انگیلسی زبان می باشد.

ب. دیدن فیلم، مستند و سریال به زبان انگلیسی: این روش برای بسیاری از افراد مخصوصا کسانی که زمانی بیشتر دارند، می تواند مفید باشد. بهترست فیلم، سریال و به ویژه مستند هایی که به آن ها علاقه دارید و قبلا هم به تماشای آن ها می پرداختید را انتخاب کنید و چندین بار آن ها را دوباره ببینید و سعی کنید تا واژگان جدید آنها را استخراج کنید. کم کم به یک مجموعه بزرگ از لغات مخصوص خودتان می رسید که می توانید با جعبه لایتنر یا نرم افزارهایی مانند انکی آن ها را به حافظه بسپارید.
برای این منظور می توانید مجموعه فیلم های آموزشی و مجموعه کتاب های آموزشی آموزشگاه ها مثل TopNoch، Four Corners، American English Files، Interchange، TouchStone، Headway، CuttingEdge و مانند اینها را تهیه کنید.

ج. شرکت در کلاس های ترمی یا کتاب های آموزشی پایه: اگر سطح شما خیلی پایین است بهتر است در یک دوره آموزشگاهی ثبت نام کنید یا از نرم افزارهای آموزشی در این زمینه بهره بگیرید. این نرم افزارها را می توانید با جستجو در اینترنت پیدا و خریداری کنید. به هر حال بدون کمک گرفتن از هیچ استاد و کلاسی نمی توانید سطح پایین زبان خود را بهبود ببخشید.

3- گوش دادن به فایل های شنیداری آموزشی (پادکست): یکی از راه های افزایش مهارت در Listening گوش کردن به فایل های آموزشی در حوزه های گوناگونی است که از طریق سایت ها در دسترس علاقمندان و زبان آموزان سراسر جهان قرار داده می شود. بهترین راه برای استفاده بهتر از پادکست ها، انتخاب در حوزه هایی که علاقه مند هستید می تواند باشد. در نتیجه بهتر است در حوزه آموزشی یا کاری خود به دنبال گوش کردن به پادکست ها باشید تا هم به دانش خود در زمینه حرفه ای خود بیافزایید و هم Listening خود را قوی کرده باشید.

4- سخنرانی های دانشگاه های برتر جهان: تجربه کلاس دانشگاه هایی همچون هاروارد، برکلی، آکسفرد، کمبریج و دیگر دانشگاه های آمریکایی و انگلیسی که رتبه های یک رقمی لیست برترین دانشگاه های جهان را از آن خود کرده اند، برای دانشجویان کشورهای روبه پیشرفت(در حال توسعه) یا دانشجویانی از خانواده های تنگدست دیگر یک رویا نیست.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *